Blog - design, reklama, marketing...

Miałeś/aś kiedyś zaparowane okulary?

Problem z zaparowanymi okularami? Jest na to sposób, zobacz 3 rewelacyjne reklamy firmy Essilor España. Czytaj dalej →

Szczecineckie NEONY


Neon – popularna nazwa lamp wyładowczych opracowanych w 1910 roku przez Francuza Georges’a Claude, zaraz po wynalezieniu przezeń zasady funkcjonowania lamp neonowych, w zastosowaniu do reklam zewnętrznych.
Teoretycznie można zastosować wiele różnych gazów (lub ich mieszanin), wymienionych poniżej, jednak współcześnie w praktyce komercyjnej stosuje się niemal wyłącznie: neon, argon oraz ciekłą rtęć. Bogactwo kolorów uzyskuje się stosując barwne luminofory. Neon: pomarańczowo-czerwony (z rtęcią w żółtozielonej rurze: zielony), argon: niebieski (z dodatkiem rtęci – bardziej intensywny), hel: biało-różowy, hel w żółtej rurze: żółty, krypton: biały, ksenon: niebiesko-fioletowy, Prócz gazów szlachetnych stosuje się również: azot żółto-różowy, dwutlenek węgla błękitno-biały.

Tyle teoria neonów, w PRLu we wszystkich większych miastach zaczęły się pojawiać już w latach 60tych a ich masowy wysyp to lata 70te. Nie wiem na czym polegał ich fenomen, że były tak chętnie stosowane, może to moda tamtych czasów, może chęć dania Polakom namiastki Las Vegas? Był to bardzo oryginalny i w sumie elegancki sposób reklamy szczególnie na tle siermiężnego handlu gospodarki centralnie planowanej. W porównaniu z dzisiejszą samowolką w dziedzinie szyldów reklamowych to niebo a ziemia. Do dzisiaj wiele z nich już nie istnieje nie mówiąc o działaniu, w Szczecinku nie zachował się chyba żaden z jednym małym wyjątkiem, o którym poniżej.

Czytaj dalej →

Witaj świecie – graffik.com.pl

Pragnę poinformować, że jestem szczęsliwym i dumnym posiadaczem nowej strony www, wspomaganej silnikiem WordPressa.
W miarę możliwości i dostępnego czasu postaram się aktualizować Blog i wypełniać go treściami mam nadzieję co njamniej interesującymi a związanymi przede wszystkim z zagadnieniem szeroko pojętego designu, reklamy i marketingu. Już w najbliższych dniach pierwsze wpisy dotyczące zapomnianych reklam w moim rodzinnym mieście, Szczecinek.

Czytaj dalej →